שיטות היוגה השונות

ישנן שיטות יוגה רבות, רובינו לא ממש יודעים מה ההבדל ביניהן ומרגישים שיוגה זה יוגה, מה זה משנה מה השם הנלווה לכך?

אז מסתבר שזה משנה, למרות שכמעט בכל השיטות מתרגלים את אותן התנוחות כל שיטה והסגנון הייחודי לה, רמת הדינאמיות השונה והמיקוד הספציפי שלה.

איך נבחר שיטה? אני ממליצה פשוט לנסות מספר שיטות שונות ומספר מורים שונים ולחפש את הסגנון שהכי מדבר אלינו.

בואו נעשה קצת סדר בבלאגן… פירטתי עבורכם את השיטות הכי מתורגלות בארץ (הסדר מקרי ולא מעיד על הפופולריות של השיטה):

live love yoga

האטה יוגה (לעתים נכתבת כהתא יוגה) – יוגה קלאסית — היא היוגה של המשמעת הפיזית, רבים מגדירים אותה כעוד שיטת תרגול של יוגה, אך למעשה זוהי ההגדרה לתרגול המתמקד בהיבט הפיזי והנשימה.

אשטנגה – אשטנגה יוגה הינה  שיטת תרגול דינאמית. קיימות שש סדרות של תנוחות אשטנגה יוגה כאשר הקושי הולך ומתגבר מאחת לשנייה. קצב התרגול מהיר וזורם וסדרת התנוחות קבועה. תרגול אשטנגה יוגה משלב עבודת כוח וגמישות. אבי השיטה הינו המאסטר פאטאבי ג'ויס, תלמידו של קרישנהמצ'אריה.

ויניאסה – ויניאסה יוגה הינה שיטת תרגול דינמי המבוססת על תרגול ברצף תנועות רך וזורם, תוך דיוק על מנח נכון בביצוע התנוחה. השיטה מבוססת על תרגול האשטנגה יוגה אך בשונה ממנה רצף התרגול משתנה ודינמיות התרגול בד"כ עדינה יותר מתרגול האשטנגה. אבי השיטה הינו קרישנהמצ'אריה, שהיה מורם של ב.ק.ס. איינגר ושל פאטאבי ג'ויס.

איינגר – איינגר יוגה הינה שיטת תרגול עמוקה אשר מתמקדת בדיוק בביצוע התנוחות ושהייה ארוכה וסטטית בתנוחות. בשיטה זו משתמשים בעזרים רבים: קיר, בלוקים, חגורות ורצועות במטרה לעזור לכל מתרגל להגיע למנח הטוב ביותר בתנוחה. אבי השיטה הינו המאסטר ב.ק.ס. איינגר תלמידו של קרישנהמצ'אריה. איינגר מלמד וחי בפונה שבהודו.

שיבננדה – שיבננדה יוגה הינה תרגול עדין וממוקד, מאוד מחובר ליוגה הקלאסית. בשיטה זו מתרגלים 12 תנוחות יוגה קבועות ו-2 תרגילי פרניאמה (תרגילי נשימה), ברכת השמש, מזמורי המנטרות, מדיטציה והמתן ללא מניעים אישיים. בתרגול שיבננדה ניתן דגש על חמישה עקרונות: תרגול נכון, נשימה נכונה, הרפיה נכונה, מחשבה נכונה ותזונה נכונה. סוואמי שיבננדה אבי השיטה הגדיר את היוגה כשרות, אהבה, נתינה, טיהור, התבוננות פנימית והגשמה.

קונדליני – קונדליני יוגה היא שיטה המהווה תת זרם של טנטרה יוגה . בקונדליני יוגה מתרגלים תנוחות, פרניאמה, מנטרות, מדיטציה והרפיה. תרגול קונדליני הינו תרגול רוחני עמוק הממריץ את זרימת האנרגיה אשר שרויה בבסיס עמוד השדרה ומעלה אותה לאורך שבעת הצ'אקרות. תרגול זה מחזק את מערכת העצבים, מערכת העיכול, החיסון והנשימה. בדומה לשיטות אחרות תרגול קונדליני משפר את הגמישות, הסיבולת והחוזק של המתרגל.

ויניוגה – ויני יוגה הינה תרגול רך ועדין מאוד אשר מתמקד בתיאום בין הגוף והנשימה. ויני יוגה מתייחסת אל השוני בין אדם לאדם ועל כן מותאמת לצרכי המתרגל ונעשית באווירה פרטנית. אבי השיטה המאסטר דסיקצ'ר – בנו ותלמידו של קרישנמצ'אריה.

ביקראם – ביקראם יוגה היא שיטת תרגול המתבצעת בחדר המחומם ל 38-40 מעלות צלסיוס. בשיטה מתרגלים סידרה של 26 תנוחות (אסאנות) ושני תרגילי נשימה (פרניאמות) ברצף קבוע ובשתי חזרות של הרצף. זמן השהייה בתנוחה הינו מספר שניות ובין כל סט וכל תנוחה, מתבצעת מנוחה קצרה. רצף התנוחות תוכנן בקפידה ומטרתו כל תנוחה להכין את הגוף לתרגול התנוחה הבאה ע"י מתיחת השרירים, הרצועות והמפרקים הדרושים לתנוחה הבאה. הדגש באימון הוא מיקוד הריכוז ושליטה בנשימה בשילוב תרגול פיזי עמוק וגמישות המועצמת בתרגול בחום  המובילים לשקט ושלווה פנימיים. אבי השיטה – יוגיראג' ביקראם צ'ודהורי מראשוני המורים שהביאו את היוגה למערב.

ויג'ננה – ויג'נאנה יוגה הינה תרגול מדויק וזורם המבוסס על 7 עקרונות (הרפיה, כוונה, השתרשות ,חיבור, נשימה, התארכות והתרחבות). תרגול ויג'נאנה יוגה כולל תרגול זורם של אסאנות, פרניאמה, מדיטציה והרפיה. אורית סן-גופטה מובילה את סגנון התרגול הזה בארץ.

פאואר יוגה –  יש המגדירים את הסגנון הנ"ל כתת שיטה של אשטנגה או שילוב של אשטנגה וויניאסה יוגה. סגנון זה מגיע מארה"ב, בשיטה זו התרגול דינאמי מאוד וזורם, המעבר בין התנוחות הינו מהיר וזמן השהייה בתנוחות קצר אך ישנה עבודת כוח וגמישות אינטנסיבית המובילה לתרגול ברמת ריכוז ומשמעת עצמית גבוהה.

namaste_hands

מקווה שנתתי לכם מושג כללי על סגנונות היוגה השונים, אני מלמדת יוגה קלאסית וויניאסה, מזמינה אתכם לבוא לשיעור שלי.

אשמח לענות על שאלות נוספות

נמסטה תרגול נעים 🙂

טל